Lwów na przedwojennej fotografii

     
Poczekaj aż pojawią się wszystkie zdjęcia.
Aby zobaczyć powiększenie i opis - kliknij miniaturę.

     
    
    

Kliknij miniatury aby zmienić widok

 

Zabytkowe kamienice w Rynku

Rynek lwowski to najstarsza część miasta jest to plac o wymiarach 142 x 129 m. otoczony zwartą zabudową 44 kamienic z ratuszem po środku. Obecny ratusz zbudowany jest w stylu klasycznym, zastąpił on stary ratusz, którego wieża zawaliła się w 1826 r.
W okresie średniowiecza rynek był centrum życia społeczno-gospodarczego miasta. Działki na zabudowę wokół rynku były drogie, jednak każdy zamożny mieszczanin chciał tu mieszkać co zdecydowało o kształcie kamienic: wąskie fasady i wydłużona zabudowa w głąb.
Najładniejsze zabytki rynku to: Czarna Kamienica (wcześniej zwana Kamienicą Kijowską), Kamienica Królewska (dawna rezydencja Jana III Sobieskiego), Pałac Arcybiskupi, Pałac Lubomirskich i Kamienica Wenecka. Charakterystycznym elementem architektonicznymi rynku są cztery fontanny w każdym z jego rogów, ozdobione posągami antycznych bóstw: Amfitryty, Diany, Adonisa i Neptuna.
Rynek widziany oczami Polaków mieszkających tu przed wojną - według książki "Czarna Kamienica i jej mieszkańcy" wydanej w 1935 r.

Powrót do strony głownej: Lwów na przedwojennej fotografii

Lwowskie pomniki
Lwowskie kościoły
Lwowskie cerkwie
Cmentarz Obrońców Lwowa
Widoki lwowskich ulic i budowli
Gmachy i inne zabytki Lwowa
Lwów nocą